156368
  ۱۳۹۸/۱/۲۴
سخنرانی معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان پیش از خطبه‌های نماز جمعه رشت
سخنرانی معاون فرهنگی حوزه‌هنری‌گیلان پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌رشت
معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان روز جمعه ۹۸/۱/۲۳ به مناسبت هفته هنرانقلاب اسلامی که همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم هرساله در سراسر کشور برگزار می‌شود پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مصلای رشت به تبیین برنامه‌های حوزه هنری گیلان پرداخت
   

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان روز جمعه ۹۸/۱/۲۳ به مناسبت هفته هنرانقلاب اسلامی که همزمان با سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم هرساله در سراسر کشور برگزار می‌شود پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مصلای رشت به تبیین برنامه‌های حوزه هنری گیلان پرداخت و گفت: حوزه هنری انقلاب اسلامی همان‌طور که از نامش پیداست داعیه‌دار فرهنگ و هنرانقلاب است. ما نیز در گیلان در راستای نیازمندی‌ها فرهنگ و هنر استان در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنیم که از مهم‌ترین این فعالیت‌ها در حیطۀ هنر و ادبیات، تولید فیلم‌های کوتاه، مستند، انیمیشن، موشن‌گرافیک، اجرای نمایش‌های صحنه‌ای و خیابانی، خلق آثار تجسمی از جمله خوشنویسی، گرافیک و... تولید و انتشار سرودها و آلبوم‌های موسیقایی، پژوهش‌های فرهنگی و هنری و تولید کتاب¬های ادبی، هنری و گیلان‌شناسی است که برای مثال تا کنون در حیطۀ گیلان‌شناسی ۷۳ جلد کتاب با عنوان دانشنامه فرهنگ و تمدن گیلان توسط این حوزه منتشر شده است.
پرحلم افزود: یکی از پروژه‌های مهمی را که ما در چند سال گذشته در گیلان دنبال کردیم پروژه تاریخ شفاهی مردم گیلان است. تاریخ شفاهی به زبان ساده‌تر همان خاطره نگاری است. وی گفت: هر یک از شما یک کتاب خاموش هستید که اگر کسی خاطرات شما را ضبط کند و آن را ویرایش کند و به نوشته تبدیل کند چه بسا خاطرات شما پر از تجربه و پر از مطالب منحصر به فردی باشد که کمتر آن را از دیگران شنیده باشیم. 
پرحلم گفت: حوزه هنری در زمینۀ خاطره‌نگاری در کشور سرآمد است و به تبع ما نیز در گیلان تا امروز با تشکیل یک تیم حرفه‌ای و جوان دقیقا ۵۰ جلد کتاب در حیطه تاریخ شفاهی و خاطره نگاری منتشر کرده‌ایم. 
وی ادامه داد: در اهمیت خاطره و خاطره نگاری همین بس که وقتی سال ۱۳۹۷ ما مسولان خاطره‌نگاری حوزه هنری خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان فرمودند که شما تا الان کارهای ماندگاری انجام دادید، ولی از امروز باید این فعالیت‌ها صد برابر بشود چرا که جنگ، گنج است و شما باید این گنج‌ها را استخراج کنید.
پرحلم گفت: از ۵۰ کتابی که ما در گیلان در حیطه تاریخ شفاهی منتشر کرده‌ایم، ۲۶ عنوان مربوط به آزادگان استان است که همین فعالیت ما سبب شده است در مراسم انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس در سال ۱۳۹۷ از حوزه هنری گیلان به عنوان بهترین گروه تاریخ شفاهی کشور در بخش آزادگان تقدیر شود. 
پرحلم ادامه داد: علاوه بر ثبت و انتشار خاطرات آزادگان، خاطرات مربوط به انقلاب اسلامی، خاطرات رزمندگان، شهدا، روحانیون، هنرمندان و رجال سیاسی را هم دستمایه کار خودمان قرار دادیم و در آخرین اقدام بلایای طبیعی از جمله زلزله منجیل و رودبار را در سال ۱۳۶۹ به این مقوله اضافه کردیم.
پرحلم گفت: اگر خاطره را از ما بگیرند چه چیزی برای ما باقی می‌ماند. ما با خاطراتمان زندگی می‌کنیم، اگر خاطره نداشته باشیم هویت نداریم و از گذشته خودمان بی‌خبر خواهیم بود و احساس بی‌ریشگی و بی‌هویتی می‌کنیم. خاطره در نقطه نقطه سرزمین ما هست فقط باید غبار را از روی آن پاک کنیم. مثلا در جنگ جهانی دوم در شهریور 1320 وقتی روس‌ها به گیلان حمله کردند، اولین جایی را که مورد حمله قرار دادند تقریبا نزدیک همین جایی بود که الان ما هستیم آنها سرباز خانه رشت را بمباران کردند و تعدادی از سربازان ما را کشتند. 
پرحلم اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های خاطره نگاری انتقال تجربه است. الان ما با گردآوری خاطرات زلزله داریم تجربه مردم و مسئولان را از بلایای طبیعی ثبت و ضبط می‌کنیم. کتاب ناله‌های بی‌صدا خاطرات ۳۳ دانش آموز دبیرستانی راه زینب منجیل از زلزله سال ۱۳۶۹ است که به درخواست معلمشان در همان سال نوشته شد. جالب است که قریب به اتفاق این دانش‌آموزان فکر می‌کردند که قیامت برپا شده است چرا چون در آن واحد برق رفت، همه جا ظلمات محض شد، خانه‌ها فرو ریخت زمین مثل گهواره شروع به لرزیدن کرد کوه‌ها ریزش کرد و از فروریختن خانه‌ها صدای وحشتناکی بلند شد و شیون و زاری از همه جا برخاست. آیا بلایای طبیعی بزرگ قیامت کوچک نیستند تا ما را متوجه کارهایمان کنند؟
ایشان افزود: خدا رحمت کند حاج حمید کامران‌زاده را که چند ماه پیش تمام تجربیات خودشان را از زلزله سال ۱۳۶۹ به عنوان مدیر کل وقت کمیته امداد که در رودبار حاضر بودند به ما انتقال دادند خاطراتی که تکان دهنده و عبرت‌آموز است به ویژه برای مدیریت بحران‌های مشابه در آینده به درد خواهد خورد.
پرحلم در پایان گفت: سخن را از هفته هنر انقلاب به سمت خاطره و خاطره نگاری بردم تا کاربردی‌تر و ملموس‌تر با شما حرف بزنم چرا که فکر می‌کنیم هنر انقلاب باید به کار مردم بیاید. امیدوارم که در پناه حضرت حق بتوانیم به خودمان و به مردم خودمان کمک کنیم.  
©2019 HozehHonari. All Rights Reserved